Haber Kuzey Kıbrıs

KABİNEDE DEĞİŞİM HAZIRLIĞI…

KABİNEDE DEĞİŞİM HAZIRLIĞI…
29 Mart 2020 - 20:34

Korona virüsünün ülkede patlak vermesiyle başlayan krizde eleştirilerin hedefi haline gelen Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin görevden alınacağı öğrenildi.

Güvenilir kaynaklardan edinilen bilgilere göre Pilli’nin yerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu atanacak.

Koronavirüsle ilgili mücadelede yaşanan zaafiyet ve koordinasyon eksikliği, hem hükümet içerisinde hem de sağlık camiasında büyük rahatsızlık yaratıyor.

Bakan Pilli’nin krizi tek başına yönetme gayreti, doktorların ve uzmanların taleplerini dikkate almaması, hatta bakanlık personeliyle de sorunlar yaşaması, salgında mücadelenin etkili şekilde yürütülememesine neden oluyor.

Bu hayati mücadele kurgulanmanın doğru yapılamaması, Sağlık Bakanlığı’ndaki planlama eksikliğini gözler önüne sererken, ilgili çevreler de Sağlık Bakanlığı’nın artık yetersiz kaldığına dikkat çekiyor.

Son olarak Alman kafilesini taşıyan otobüs şoförünü izole etmeyen, test almayan ve gözetim altında tutmayan Sağlık Bakanlığı’nın haftalar sonra Karpaz’da önlem amacıyla 15 köyü karantinaya alması, hem ihmalin büyüklüğünü hem de bakanlığın bu krizi iyi yönetemediğini gösteriyor.

Korona virüs taşıyan vakalarla yakın temas edenler konusunda, bazı doktorların bakanlığa bildirim yapmasına rağmen Sağlık Bakanlığı’nın bu kişilere ulaşmadığı ve test yapmadığı da doktorlar tarafından dile getiriliyor.

Öte yandan 10 gün önce Türkiye’den KKTC’ye gelen TC Sağlık Bakanlığı yetkililerinin Pilli’ye hayata geçirmesi gereken birçok öneri sunması ancak Pilli’nin bu konularda hiçbir adım atmaması da Ali Pilli için hükümette bardağı taşıran son damla olduğu ifade ediliyor.

Kabine üyelerinin de Pilli konusunda doktorlardan yoğun şikayetler aldıkları ve bu rahatsızlığı Başbakan Ersin Tatar’a ilettikleri öğrenildi.

Bunun üzerine harekete geçen Tatar’ın geçmişte Sağlık Bakanlığı da yapan ve başarılı icraatlarıyla takdir toplayan Faiz Sucuoğlu’nu Pilli’nin yerine ataması bekleniyor.

Kaynak : Gazetda.com

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
ANKET

Tempobet giriş
best10