Haber Kuzey Kıbrıs

Geçinmek çok zor

Geçinmek çok zor
20 Nisan 2020 - 14:00

VATANDAŞLAR ÇIKMAZDA…

KIBRIS, 4 kişilik bir ailenin, bir aylık mutfak ve temizlik malzemesi alışverişini hesapladı. Temel gıda, bakliyat, sebze, meyve, et, tavuk, süt ürünleri ve temizlik malzemelerinden oluşan alış veriş listesinin toplam tutarı bin 46 TL. 4 kişilik bir ailenin kira, su, elektrik ve telefon faturaları ile kredi taksitleri dışında sadece markete harcadığı minimum tutarın bin 46 TL olması, toplumun çok büyük bir çıkmazda olduğunu gösteriyor.

Koronavirüs salgını, herkesin hayatını değiştirdi. Tedbirler kapsamında işyerlerinin kapatılması, ekonominin tüm çarklarını durdurdu. Ekonomik zorluklar kesintili maaş alan veya hiç maaş alamayan çalışanları derinden etkiledi. Geçim derdinde olan binlerce insanın şu an yaşadığı zor durum ise, gıda yardımı için yapılan başvurulardan ortaya çıkıyor. Çalışanların yanı sıra ülkesine dönemeyen öğrencilerin de geçim derdinde olduğu görülüyor. Ülkemizdeki bu olağanüstü durumun daha ne kadar süresi belli değil… Bu bilinmezlik de, herkesi perişan etmiş durumda. Uzmanlar, salgından korunmak için sağlıklı beslenilmesi ve hijyen kurallarına dikkat edilmesi uyarısında bulunuyor. Bu çağrılara göre, bir evde olmazsa olmaz birçok malzemeye ihtiyaç var.

Temel gıda, bakliyat, sebze, meyve, et, tavuk, süt ürünleri ve temizlik malzemelerinden oluşan alış veriş listesinin toplam tutarı bin 46 TL. 4 kişilik bir ailenin kira, su, elektrik ve telefon faturaları ile kredi taksitleri dışında sadece markete harcadığı minimum tutarın bin 46 TL olması, toplumun çok büyük bir çıkmazda olduğunu gösteriyor.

Asgari ücretle aile geçindirmek bir hayli zorken, bu olağan üstü durumda geçim derdi daha da derinleşen vatandaşlar, çaresizlik içinde. Her gün 1 ekmek alsa ayda 37,50 TL Somun ekmeğin fiyatı, 1.25 TL… Her gün evine ekmek alan bir kişi, 30 günde sadece ekmeğe 37.50 TL ödüyor. Aile kalabalıklaştıkça ya da farklı ekmek türleri tercih edildiğinde fiyat daha da artıyor. Ekmek almak yerine kendi yapmayı tercih edenlerin ilk ihtiyacı olan malzeme ise un… 1 paket unun fiyatı 6.50 TL…

Ekmek, pasta, börek yapmak için bir ayda kullanılan un miktarı da artıyor. Ayda iki paket un alınırsa, sadece bu malzemeye ödenen tutar, 13 TL. Kuru gıdadan sadece 1’er paket alınsa 59 TL Bakliyat ürünleri, bir evin olmazsa olmazı… Uzun dayanıklılık süresi, besleyici ve doyurucu gıdalar arasında yer alması nedeniyle en çok tercih edilen ürünlerden olan makarna, kuru fasulye, nohut, bulgur, pirinç ve bakla, marketten en çok alınan ürünler arasında yer alıyor. Gıda paketlerinin de vazgeçilmesi olan bu ürünlerden sadece 1’er paket alan bir kişi, kasada 59 TL ödüyor. Bir aylık gıda tüketiminde ailedeki kişi sayısı arttıkça bu ürünlerden 1’er paket alarak, 30 günü geçirmek ise neredeyse imkansız. Sağlıklı beslenme için meyve, sebze şart Her gün ne pişireceğini, ne yiyeceğini düşünen aileler, reyonlarda tencereye girebilecek yemeklik bulmakta da zorlanıyor.

!!!Sağlıklı beslenme için alışveriş listesine meyve ve sebze eklemek şart…

PİYASALARDA SON DURUM
  • DOLAR
    -
    -
    -
  • EURO
    -
    -
    -
  • ALTIN
    -
    -
    -
  • BIST 100
    -
    -
    -
ANKET

Tempobet giriş
best10