Haber Kuzey Kıbrıs

CTP Milletvekili Erkut Şahali; Tarım Alanında Son Dönemde Yaşananlara Değindi…

CTP Milletvekili Erkut Şahali; Tarım Alanında Son Dönemde Yaşananlara Değindi…
04 Şubat 2020 - 21:05

CTP Milletvekili Erkut Şahali “Tarım Alanında Son Dönemde Yaşananlar” konusunda konuşma yaptı.

Şahali, domates, salatalık, patlıcan, patates gibi sebzelerin fiyatlarının ciddi şekilde arttığını dile getirerek, hükümetten bu konuda önlem almasını istedi.

“Tarımda sürdürülebilirlik ciddi risk altındadır” diyen Şahali, bakanlığın fiyat artışlarına “sadece bakmakla yetindiğini, müdahil olmadığını”, ses çıkarması gerekenlerin de “bakmakla yetindiğini” önlem alınmadığını söyledi.

Şahali, et maliyetlerinin hesaplanması ve pazardaki fiyata etki edecek verileri sağlaması gerekirken, bunun yerine ithalat yapılacağının açıklandığını ancak ithal etin henüz gelmediğini belirtti.

Şahali, etle patlıcanın fiyatının neredeyse eşitlendiğini söyleyerek, eleştirilerde bulundu.

Hükümetin süt fiyatlarını artırmasını eleştiren Şahali, et fiyatlarının aşağı çekilmesinin mümkün olduğunu söyleyerek önerilerde bulundu ve ilk müracaat alanı olarak ithalatı görmenin doğru olmadığını belirtti.

Şahali, küçükbaş hayvancılıktaki sorunlara değinerek, kısa sürede ülkede küçükbaş hayvancılığın yapılamayacağını söyledi.

Şahali, İstihdam Destek Fonu’nun üretimin teşviki için değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Taze domuz eti ithalatının gerçekleştirilmesi gerektiğini dile getiren Şahali, “Müşterisi hazır olduğundan kaçakçılık gerçekleşiyor olabilir” dedi.

Şahali, bazı bakanlık bürokratı ya da kamu görevlilerinin kaçakçılık olaylarına karıştığına ilişkin iddialar bulunduğunu, eğer varsa bunun ortaya çıkarılması gerektiğini de kaydederek, kimsenin töhmet altında kalmasına izin verilmemesini istedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
ANKET