Haber Kuzey Kıbrıs

Taçoy, Sertoğlu’nu kutladı

Taçoy, Sertoğlu’nu kutladı
27 Ocak 2020 - 21:07

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu’nu, Kıbrıs Türk gençliğine uygulanan spor ambargosunu ortadan kaldırmak adına başlattığı yeni hukuki girişim nedeniyle kutladı.

Taçoy, “Sayın Hasan Sertoğlu ve ekibini, Spor Tahkim Mahkemesi’ne gitme konusundaki kararlılıkları nedeniyle kutlarım. Bu süreçte, siyaset adamı olarak değil, ülkesini seven bir vatandaş olarak bana düşen bir görev varsa, seve seve her türlü katkıyı koymaya hazır olduğumu belirtmek isterim” dedi.

Bakan Taçoy, konuyla ilgili yazılı açıklamasında, dünyada bilinen, en önemli spor uyuşmazlıklarına hukuki çözüm getiren Spor Tahkim Mahkemesi’nin (CAS), Kıbrıslı Türklere uygulanan haksız spor ambargosuna karşı, başvurulması gereken önemli bir hukuk merkezi olduğuna işaret ederek, “Merkezi İsviçre’nin Lozan kentinde bulunan, spor hukuku ile ilgili anlaşmazlıkları çözmek için kurulmuş olan Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’ne yönelik Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu girişimini selamlıyorum” ifadesini kullandı.

Bakan Taçoy, futbolun, sahada, FIFA, UEFA kuralları ile oynanan bir oyun olduğunu, siyaseti öne sürerek, Kıbrıs Türk gençliğini on yıllardır oyunun dışında tutma çabasının, insanlık onuru adına da suç olduğunu, her platformda bunu dile getirmelerinin kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

“Futbolcularımız, hakemlerimiz, teknik adamlarımız yeterlidir, Futbol Kulüplerimiz ve Alt yapılarımız yeterlidir. Tesis alt yapımız bir çok ülkeyi kıskandıracak düzeyde iyidir, bunla gurur duyuyoruz”diyen Bakan Taçoy, “Geriye bir tek, bu insanlık dışı spor ambargosunu kaldırmak kalıyor. Hukuki mücadele, her zeminde Kıbrıslı Türklerin haklarını da koruyarak, olası bir çözüm noktasında vazgeçilmez olan ‘eşitlik’ ilkesine uygun şekilde evrilmelidir. Buna desteğimiz her platformda tam olacak.”dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
ANKET

Tempobet giriş
best10