Haber Kuzey Kıbrıs

Özersay: Deniz yolundan sadece KKTC vatandaşları gelebilir!

Özersay: Deniz yolundan sadece KKTC vatandaşları gelebilir!
03 Nisan 2020 - 0:38

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında başlayan deniz yolu seferlerinde KKTC’ye sadece KKTC vatandaşlarının girebileceğine dikkat çekti.

KKTC’ye Türkiye Cumhuriyeti ve 3’ncü ülke vatandaşlarının girmesinin kesinlikle yasak olduğuna dikkat çeken Özersay, deniz yolu ile KKTC’ye gelen vatandaşların 14 gün karantinada bekletileceğini ekledi.

Kudret Özersay’ın açıklaması şöyle:

Bugün Türkiye ile KKTC arasında deniz seferlerine başlanacağı yönünde yansıyan haberden sonra gelen yorum ve mesajlardan sonra bunun yanlış anlaşıldığını gözlemledim. O nedenle aşağıdaki kısa açıklamayı yazma ihtiyacı duydum:

İster deniz yoluyla isterse hava yoluyla ya da kara kapılarından hiç fark etmez KKTC’ye sadece KKTC vatandaşları girebiliyor. Türkiye’den gemi ile ülkemize Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ya da üçüncü ülke vatandaşları gelemiyor.

Virüse karşı mücadele bağlamında aldığımız bu tedbire göre sadece KKTC vatandaşları gelebiliyor ve ülkeye ilk girdiklerinde Sağlık Bakanlığımızın uygun göreceği noktalarda 14 gün karantina altında kalmaları gerekiyor. Yani geçen ay almış olduğumuz bu tedbiri değiştirmedik, yumuşatmadık.

Bu giriş hakkı aynı zamanda KKTC vatandaşlarının, vatandaş olmayan eşleri ve çocukları için de geçerlidir.

Kamuoyuna duyurulur.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
ANKET