Haber Kuzey Kıbrıs

Çankaya seçimi, davalık MEB ve mastır sevdası!

Çankaya seçimi, davalık MEB ve mastır sevdası!
Abbas GÜÇLÜ( aguclu@safirtema.com )
daasadadadaada
16 Ağustos 2014 - 11:03

Final maçlarının tartışması çok olur ama seçimler onları da gölgede bıraktı.
Kuralları baştan belli olan bir seçim gerçekleşti. Adeta taktik savaşına dönüştü ve burun farkıyla da olsa kazanını belli oldu.
Şimdi bin dereden su getiriliyor. Şöyle olsaydı, böyle olurdu; böyle olmasaydı, şöyle olurdu diye bin tane senaryo üretiliyor.
Oysa maç bitti, skor da belli.
Demokrasinin iyi tarafı, yenilene, bir değil, bin defa yeni bir maç olanağı sunuyor.
Boşuna çene yoracağınıza, yeni maça hazırlanın! Çünkü kazananlar hep öyle yapıyor, başarının üzerine yatmıyor, anında bir sonraki maça odaklanıyor. Ufukta yeni bir maç var ve bu kafayla zor kazanılır…
Benzer seçimler, başka ülkelerde de yapılıyor ve kaybeden de, kazanan da, dünü dünde bırakıp, geleceğe bakıyor.
Umarız her yönüyle saygının, sevginin, hoşgörünün ve ülke çıkarlarının hiç ama hiçbir şekilde zedelenmediği yeni bir döneme gireriz…

Para mı, bilim mi?
Mastır ve doktora yapan sayısında patlama olduğunu yazmıştık. Bunun bilim aşkından mı yoksa para kazanma hırsı içinde olanlarla, askerden kaçan ya da iş bulamayanların zoraki tercihi mi olduğunu sorgulamıştık. Mail yağdı. İşte onlardan biri:
“A. Mali Müşavirler Odası’nda, Oda Sekreteri’yim.
Bir SMMM stajyeri çalışanımız, İstanbul’daki bir vakıf üniversitesinde mastır yapıyor, tezini kabul ettiremiyordu.
Bir saatlik düzeltme yaptık. Kabul edildi. 100 verildi. Şoke oldum. Saçma geldi.
Mali Müşavirler Odası, Oda Sekreteri olmam dolayısıyla ismimi kullanmak gayesiyle çeşitli mastır teklifleri geldi, tabii ki ücretsiz. Promosyon yani.
Eğitimin promosyonu olmaz, çünkü eğitim ciddi bir iştir. Toplumun geleceğidir.
Aklı ve bilgisi, üst seviyede olanlar dışındakilerin kullanmaları zordur.
Okuduğum okula saygımdan ve bana kattıklarından son derece memnunum ki parayla yapılan mastırlardan imtina ettim.
Liyakat sisteminin oluşturulmasının hem benim, hem de toplumumuzun geleceği olduğunun farkındayım…
Görüntü var, ses yok anlayışıyla hızla çoğalan yüksek lisanslı arkadaşların sayısının artmasına bakıp halimize üzülüyorum.
Hakkıyla bu işlere kafa yoranlara da her zaman saygıyla bakıyorum…”

MEB’e suç duyurusu
CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Aydın Ayaydın, MEB’in TEOG’la ilgili tüm sorularını cevapsız bıraktığını öne sürerek, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı hakkında, “Şüphelilerin cezalandırılması için kamu davası açılması talebi”yle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. İşte gerekçesi:
“Bu husus, tamamıyla hukuka aykırı olup suç teşkil etmektedir. Şöyle ki;
Türkiye Cumhuriyeti Anayasa’sının 74. maddesi ‘Vatandaşlar ve karşılıklılık esası gözetilmek kaydıyla Türkiye’de ikamet eden yabancılar kendileriyle veya kamu ile ilgili dilek ve şikâyetleri hakkında, yetkili makamlara ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne yazı ile başvurma hakkına sahiptir. Kendileriyle ilgili başvurmaların sonucu, gecikmeksizin dilekçe sahiplerine yazılı olarak bildirilir’ şeklinde düzenlenmiştir.
Yine 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’nun Bilgi Verme Yükümlülüğü başlıklı 5. maddesi ‘Kurum ve kuruluşlar, bu Kanunda yer alan istisnalar dışındaki her türlü bilgi veya belgeyi başvuranların yararlanmasına sunmak ve bilgi edinme başvurularını etkin, süratli ve doğru sonuçlandırmak üzere, gerekli idari ve teknik tedbirleri almakla yükümlüdürler’ şeklinde düzenlenmiştir.
Şüpheli Sayın Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın suça konu yazının muhatabı ve teşkilatın başı olarak sorumluluğu doğduğu kuşkusuzdur. Açıklanan nedenlerle, kanun gereği yapmakla görevli bulunduğu yükümlülüklerini yerine getirmeyerek görevi kötüye kullanma suçunu işleyen şüpheliler hakkında gerekli kovuşturmanın yapılarak haklarında kamu davası açılmasını talep etme zorunluluğu doğmuştur…”
Özetin özeti: İlahi Sayın Milletvekili, yasaları sanki uygulanmak için çıkartıyormuşsunuz da haberimiz yokmuş!..

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
ANKET

Tempobet giriş
best10