Haber Kuzey Kıbrıs

Zeki Çeler: “Yabancı işçiler köle gibi ve haklarını bilmeden çalıştırılıyor…”

Zeki Çeler: “Yabancı işçiler köle gibi ve haklarını bilmeden çalıştırılıyor…”
27 Ocak 2020 - 22:56

TDP Milletvekili Zeki Çeler, Meclis Genel Kurulu’nda konuyla ilgili söz alarak, ülkede yıllardır yanında işçi çalıştıran ve yatırımlarını düzgün yapan işverenler olduğu gibi; hakkı yendiği için zor durumda olan işçiler çalıştıran ve yasal yükümlülüğe rağmen çeşitli bahanelerle “ne olacak yatırmazsam. Zaten af çıkacak. O zaman yatırırım” diyerek işletmesini büyüten, haksız kazanç elde edenler olduğuna işaret etti.

“Utanmadan yüzümüze ben yatırmam, nasılsa af çıkacak diyenlere çalışıyoruz şu anda” diyen Çeler, kendi dönemlerinde de af çıkardıklarını ancak küçük esnaf, hayvancı ve tarımcıyı içine alan bir çalışma yaptıklarını söyledi.

  Af yanında bir ödül verilecek dendiğini ancak bunun gerçekleşmediğini söyleyen Çeler, 50 çalışanı olan ve yatırımlarını düzgün yapan işverenle, 50 çalışanının yatırımını yapmayan işveren arasında haksız rekabet olduğunu anlattı.

  Afla Sosyal Sigortalar Dairesi üzerine yüklenen yükün az olmadığını kaydeden Çeler, 20 yıl yatırımı düzgün yapılmayan bir emekçinin haklarının, 20 yıl parası yatırılmış ve bu tutar bankada değerlendirilmiş birinin yatırımıyla ödeniyor olacağını söyledi.

  Çeler, ortaya çıkan farkı ödeyecek olanın, yatırımı düzgün yapılanlarla sigortalar olduğunu kaydetti.

  “Keşke bunun kapsamını küçük tutsanız, tarım hayvancılık gibi alanlarla sınırlı tutsaydınız” diyen Çeler, böyle yapılmış olsa haksız rekabete bir onay daha verilmemiş olacağını söyledi.

“Umarız bu son olur” ve “Sigortalar bir yöntem bulsun” cümlelerinin hep duyulduğunu kaydeden Çeler, “Bunun yerine ilgili yerlere atanan müdürler rahat bırakılsa ve müfettişlerin sorumluluklarını usulüyle yerine getirmesine izin verilse, bugün affa da ihtiyaç olmazdı” dedi.

Çeler, ülkede devlet ciddiyetinin dikkate alınası için denetimin düzgün yapılabilmesi bunun için de denetçinin arkasında durulması gerektiğini söyledi.

  Çalışma affından şimdiye kadar kaç kişinin yararlandığını soran Çeler, aftan yaralanacaklar için gerekli duyuruların yabancı dillerde de yapılmasına gerek olduğunu ancak bunu yapılmadığını kaydetti.

  Yabancı işçilerin işyerlerinde köle gibi ve haklarını bilmeden çalıştırıldığını söyleyen Çeler, sistemin bu şekilde yürümemesi gerektiğini belirtti.

  Ülkede insanların özel sektörde çalışmama nedenlerinin başında haklarını alamamalarının geldiğini söyleyen Çeler, asgari ücret kadar maaş alan özel sektör çalışanının en azından çalışma yasasındaki izinler, çalışma saatleri gibi haklardan yararlanmak istediklerini ancak bunun da gerçekleşmediğini kaydetti.

  Çeler, afla sigorta prim toplama kabiliyetinin tamamen ortadan kalkacağını söyledi.

  İşini düzgün yapanların doğru düzgün ödüllendirilmesi gerektiğini kaydeden Çeler, birlikte çalışma önerisinde bulundu. Çeler, bu şekliyle bu affa oylarının ret olacağını kaydetti.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
ANKET

Tempobet giriş
best10