Haber Kuzey Kıbrıs

ALİ PİLLİ YERİNE FAİZ SUCUOĞLU GETİRİLMEK İSTENİYOR.

ALİ PİLLİ YERİNE FAİZ SUCUOĞLU GETİRİLMEK İSTENİYOR.
30 Mart 2020 - 0:56

Koronavirüsle ilgili mücadelede yaşanan zaafiyet ve koordinasyon eksikliği, hem hükümet içerisinde hem de sağlık camiasında büyük rahatsızlık yaratıyor. Bunun üzerine geçmişte Sağlık Bakanlığı da yapan ve başarılı icraatlarıyla takdir toplayan Faiz Sucuoğlu’nu Pilli’nin yerine ataması bekleniyor.
Bakan Pilli’nin krizi tek başına yönetme gayreti, doktorların ve uzmanların taleplerini dikkate almaması, hatta bakanlık personeliyle de sorunlar yaşaması, salgında mücadelenin etkili şekilde yürütülememesine neden oluyor.

Bu hayati mücadele kurgulanmanın doğru yapılamaması, Sağlık Bakanlığı’ndaki planlama eksikliğini gözler önüne sererken, ilgili çevreler de Sağlık Bakanlığı’nın artık yetersiz kaldığına dikkat çekiyor.

Son olarak Alman kafilesini taşıyan otobüs şoförünü izole etmeyen, test almayan ve gözetim altında tutmayan Sağlık Bakanlığı’nın haftalar sonra Karpaz’da önlem amacıyla 15 köyü karantinaya alması, hem ihmalin büyüklüğünü hem de bakanlığın bu krizi iyi yönetemediğini gösteriyor.

Korona virüs taşıyan vakalar ile yakın temas edenler konusunda, bazı doktorların bakanlığa bildirim yapmasına rağmen Sağlık Bakanlığı’nın bu kişilere ulaşmadığı ve test yapmadığı da doktorlar tarafından dile getiriliyor.

Öte yandan 10 gün önce Türkiye’den KKTC’ye gelen TC Sağlık Bakanlığı yetkililerinin Pilli’ye hayata geçirmesi gereken birçok öneri sunması ancak Pilli’nin bu konularda hiçbir adım atmaması da Ali Pilli için hükümette bardağı taşıran son damla olduğu ifade ediliyor.

Kabine üyelerinin de Pilli konusunda doktorlardan yoğun şikayetler aldıkları ve bu rahatsızlığı Başbakan Ersin Tatar’a ilettikleri öğrenildi.

Bunun üzerine harekete geçen Tatar’ın geçmişte Sağlık Bakanlığı da yapan ve başarılı icraatlarıyla takdir toplayan Faiz Sucuoğlu’nu Pilli’nin yerine ataması bekleniyor.
Güvenilir kaynakların bu haberi doğruladığı Bakan Sucuoğlu’na bu tarz bir teklif yapıldığı gelen haberler arasında.Bakan Sucuoğlu’nun bu talebe olumlu olumsuz cevap vereceği konusunda henüz bir haber gelmemiş olmasına rağmen kabinede bu haberin sıkca konuşulduğu gelen bilgiler arasında.En geç yarın akşam üzerine doğru Sucuoğlu’ndan olumlu ya da olumsuz haber geleceği bildirilirken Bakan Faiz Sucuoğlu’nun ”Zamanın doğru olmadığı” açıklamaları yaptığıda konuşulmakta.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
ANKET